Главние Новости
Подобається

Чего ждать дальше: Цены на недвижимость «критически низкие», НБУ «свирепствует»

20.12.2017
Чего ждать дальше: Цены на недвижимость «критически низкие», НБУ «свирепствует»

Ціни на житло в Україні продовжують падати і вже наблизилися до критично низького рівня, іноді квадратні метри навіть продають практично за собівартістю.

Такі дані оприлюднив Нацбанк України в грудневому “Звіті про фінансову стабільність”.

За даними НБУ, собівартість будівництва, прорахована Міністерством регіонального розвитку на 2017 рік, становить 12 Ціна: 128 грн. У наступному році вона складе 14 340 грн / кв. м. У той же час у вересні можна було купити квартиру в столиці по 14 500 грн за квадратний метр. І передумов для підвищення цін поки немає.

Популярное: Украинцам вернут налоги: Узнайте как этим воспользоваться

Падіння цін в НБУ пояснюють тим, що пропозиція квартир дуже швидко зростає, а попит на них залишається низьким, як і платоспроможність українців.

Машина за півбіткоіна і ремонт на здачу: що українці продають за бітко
Так, з січня по вересень 2017 року Україна введено в експлуатацію на 35% більше житла, ніж за аналогічний період минулого року (4 млн кв. М). У тому числі в Києві за I півріччя 2017 року збудовано в 4 рази більше квартир, ніж за шість місяців 2016 року. За 9 місяців 2017 року на столичний ринок виставлено 40 тисяч нових квартир.

Однак покупців на них немає. У тому числі тому, що люди не поспішають брати кредити в банках. Це пояснюється низькими доходами і нестабільною економічною ситуацією в країні. З січня по вересень цього року люди взяли іпотечних кредитів тільки на 963 млн грн. Тобто, за кредитні кошти куплено трохи більше тисячі квартир. У масштабах всієї України це мізер.

З цієї причини ціни на житло знижуються. Так, за станом на вересень 2017 року, в нових будинках (на первинному ринку) вони знизилися на 11% в доларовому еквіваленті або на 16% в еквіваленті євро – в порівнянні з вереснем 2016 року. У столиці падіння цін мінімальне: в Києві квартири втратили в ціні за рік всього 1%. А ось в регіонах зниження цін набагато серйозніше, навіть у великих облцентрах: у Львові – 4%, в Одесі – 5% і т.д.

Будівельники вже йдуть на всілякі хитрощі, щоб заманити клієнтів. Один з улюблених способів – зменшення метражу. Сьогодні і так 53% житла, що будується – це однокімнатні квартири. Але якщо в минулому році середня площа однієї квартири в новобудові (з будь-якою кількістю кімнат) становила 65,8 кв. м, то в нинішньому – усього 62,7 кв. м.

Надлишок житла поки не створює системних загроз для фінансової стабільності. Але зростають ризики окремих забудовників і банків, які видають їм кредити, попереджає Нацбанк.

“Не варто вдаватися до радикальних заходів по обмеженню пропозиції на кшталт введення мораторію на нове будівництво. Однак потрібно підвищувати вимоги до якості нового житла і посилювати захист покупців квартир в новобудовах”, – радять в НБУ.